Vítá Vás farma Jitunka.

Počátky nenápadného vzniku farmy se datují do roku 2010, kdy jsme začali uvažovat o koze na mléko pro naše kluky.
Tak jsme pořídili kozu Bělu. Krátce na to jsme začali přemýšlet o tom zda Běle není smutno a jestli jí nepořídit kamarádku. Proto jsme se rozjeli k jedné vstřícné chovatelce a slovo dalo slovo a přivezli jsme kozy Zuzanu a Anežku.
Následně aby nám odpadl problém s připouštěním jedeme pro kozla Matěje. V ten okamžik jsme věděli, že se naše "hospodářství" bude rozrůstat. Proto již na jaře následujícího roku rušíme chov králíků a začínáme budovat kozí chlívky.
Každým dnem, jak kozy přibývají, stojíme před otázkou jak dál s dojením koz, protože ruční dojení je vyčerpávající a hlavně časově náročné zvlášť po ránu, kdy spěcháme do zaměstnání.
Proto se rozjíždíme pro starší dojící stroj, který dáváme do funkčního stavu a začínáme dojit strojově.
Naše stádečko se velmi rychle rozrostlo do dvou nezávyslých chovů. Jeden chov se kládá z hnědých koz i s kozlem Matějem a druhý chov je bílý s kozlem Stresíkem. Celkem stálých 25 koz se 2 kozly.
Jak produkce mléka postupně stoupala, začali jsme si pro vlastní potřebu vyrábět domácí kozí sýr, tvaroh a jogurtové mléko. Jelikož všechnu produkci mléka nespotřebujeme, začali jsme se zajímat o prodej mléka ze dvora.
Zjistili jsme, že povolení uděluje Krajská veterinární správa, proto podáváme žádost o povolení na prodeje mléka ze dvora.

Po splnění patřičných vyšetření a rozboru mléka nám byl prodej mléka ze dvora povolen.
Proto v létě 2011 přicházíme s názvem farma Jitunka, tvoříme tyto stránky a pouštíme do světa první vizitky. Naším cílem je obohatit trh o kozí mléko, které je již sice k dostání v marketech, ale jeho chuť není tak lahodná a mívá silné kozí aroma.

Srdečně Vás zveme k nákupu kozího mléka jehož aktuální cenu jste jistě nepřehlédli na našich stránkách. Při zpětném ohlasu na naše mléko se dozvídáme, že je velice chutné a lahodné bez nežádoucích příchutí a pachů téměř k nerozeznání od kravského mléka.

Více o kozím mléce si můžete přečíst v sekci Kozí mléko.
Co dělat s mlékem doma, když si ho přivezete se dozvíte v sekci Úprava.
Jaké produkty se nechají vyrobit z kozího mléka a za kolik to pořídíte se dozvíte v sekci Produkty.
Pár fotek z naší farmy si můžete prohlédnout v sekci Galerie.
Náhledy na povolení a vyšetření koz jsou k nahlédnutí v sekci Povolení.

Děkujeme za Vaši návštěvu.

Seo servis   Validátor W3C.   Top list   Žebříček
Přístupů: 54955